Składka zdrowotna zmiany dla przedsiębiorców w 2024

Składka zdrowotna – zmiany dla przedsiębiorców w 2024

Wprowadzony 1 stycznia 2022 roku Polski Ład narobił więcej bałaganu, niż ładu. Nie tylko utrudnione zostało rozliczanie działalności gospodarczej, ale też znacznie wzrosły koszty jej prowadzenia. Aktualnie rządzący planują wprowadzić kolejne zmiany w składce zdrowotnej. Czego możemy spodziewać się w 2024 roku?

Składka zdrowotna kiedyś

Przed wprowadzeniem przepisów Polskiego Ładu, przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną w stałej wysokości, która była odliczana od dochodu. Składka zdrowotna była obowiązkowa, ale należało ją płacić z jednego źródła dochodu. Najbardziej korzystały na tym osoby, które prowadziły działalność gospodarczą, a jednocześnie były zatrudnione z tytułu umowy o pracę. W takiej sytuacji przedsiębiorca miał obowiązek opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, pomimo posiadania innego tytułu do ubezpieczenia ze względu na etat. Była ona jednak odliczana od dochodu przy rozliczeniu rocznym. To sprawiało, że taki przedsiębiorca otrzymywał zwrot „podwójnie” zapłaconej składki od zapłaconego podatku. Im więcej różnego rodzaju działalności prowadził przedsiębiorca, tym większy mógł otrzymać zwrot. W mojej opinii było to bardzo uczciwie rozwiązane.

Składka zdrowotna a Polski Ład

W styczniu 2022 przepisy Polskiego Ładu wprowadziły zmianę w składce zdrowotnej w następujący sposób. Poprzedni rząd przemycił pod nazwą „składki zdrowotnej” dodatkowy podatek dla przedsiębiorców, który, w zależności od formy rozliczeń przedsiębiorcy, wynosi od 4,9 do 9% dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne, przy czym minimalna składka zdrowotna nie mogła być niższa niż 270,90 PLN. Aktualnie jest to minimum 381,78 PLN.

Niestety, nie tylko składka zdrowotna nie jest odliczana od dochodu, ale też jej wysokość zależy od dochodu. Im więcej przedsiębiorca zarobi, tym wyższą składkę zdrowotną zapłaci. W dodatku zapłaci ją tyle razy, ile ma różnych źródeł dochodu. Np. przedsiębiorca pracujący na umowę o pracę, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, jest wspólniem spółki cywilnej i członkiem zarządu spółki z o.o., zapłaci składkę zdrowotną aż 4 razy. W każdym przypadku w różnej wysokości, w zależności od tego, ile zarobi.

Przedsiębiorca nie dostaje za to 4-krotnie lepszej opieki zdrowotnej. W dodatku wielu przedsiębiorców nie korzysta z opieki zdrowotnej NFZ pokrywając dodatkowo koszty prywatnej opieki zdrowotnej. Pieniądze „odprowadzane” na składkę zdrowotną w żaden sposób nie powiększają emerytury. Jest to po prostu kolejna danina dla państwa, która ma zabrać bogatym, a… – no właśnie – i biednym też. Bo przecież oni też muszą płacić dodatkowy ukryty podatek.

Wprowadzenie tego podatku doprowadza do wielu absurdów, np. przy sprzedaży samochodu firmowego firma również zapłaci składkę zdrowotną od dochodu ze sprzedaży pojazdu.

Składka zdrowotna – zmiany w 2024

Na szczęście aktualnie rządzący pracują nad zmianami w sposobie naliczania składki zdrowotnej. Nie jest jeszcze dokładnie jasne jak będzie wyglądać rozliczanie. Kwestia składki zdrowotnej dzieli rządzącą koalicję. Część koalicji rządzącej chce powrotu do naliczania składki zdrowotnej na „starych zasadach” sprzed 2022 roku. Niestety, już dziś wiemy, że nie uda się tego osiągnąć.

Zapowiedziane zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, obejmują uproszczenie zasad oraz obniżenie wysokości składki zdrowotnej. Składka będzie uzależniona od formy opodatkowania, z podstawą wyjściową 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Wprowadzane modyfikacje dotkną zarówno osób rozliczających się na zasadach ogólnych, na podatku liniowym, jak i tych, którzy wybrali ryczałt czy kartę podatkową. Zmiany mają na celu zmniejszenie obciążenia finansowego przedsiębiorców i uproszczenie systemu naliczania składek​.

W artykule opublikowanym na stronie inFakt https://www.infakt.pl/blog/znamy-propozycje-zmian-w-skladce-zdrowotnej-dla-przedsiebiorcow/ można znaleźć opracowane w bardzo przyjazny sposób wyliczenia, które prezentują jakich oszczędności można się spodziewać w zależności od tego, z jakiej formy rozliczeń korzysta przedsiębiorca.

Podsumowanie

Proponowane zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej mają wejść od 1 stycznia 2025 roku. Jest jeszcze sporo czasu na różnego rodzaju poprawki. Myślę, że jeszcze coś może się zmienić. Jedno jest pewne. Składka zdrowotna „po nowemu” ma ułatwić jej rozliczanie, a przede wszystkim obniżyć koszty przedsiębiorcom.

Mnie osobiście zastanawia, jak będzie rozwiązana sytuacja naliczania składki zdrowotnej w sytuacji, gdy jedna osoba ma kilka różnych źródeł dochodu. Będziemy się jednak mogli o tym przekonać dopiero, gdy nowe przepisy rzeczywiście wejdą w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *