cechy osoby przedsiębiorczej

Cechy osoby przedsiębiorczej

Zastanawiasz się nad tym, czy nie otworzyć własnej firmy? Wielu z nas marzy o tym, aby być własnym szefem. Wielu próbuje. Niestety, niewielu się to udaje. Osoba przedsiębiorcza musi posiadać pewne cechy, które decydują o sukcesie lub porażce przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Do napisania dzisiejszego artykułu zmotywowała mnie rozmowa z jednym z moich biznesowych przyjaciół. W trakcie rozmowy zeszliśmy na temat tego, że każdy z nas ma w swoim życiu osobę, której stale próbuje pomagać. Osobę, która nie radzi sobie w biznesie, ale koniecznie chce mieć własną firmę. A przede wszystkim o tym, ile każdy z nas napotkał nieprzyjemności w relacjach z taką osobą.

W pewnym momencie podniosłem temat tego, jakie cechy wyróżniają nas przedsiębiorców od tych osób, które w prowadzeniu firmy nie radzą sobie pomimo nieustannych prób. Co mnie bardzo przyjemnie zaskoczyło to to, że oboje wymieniliśmy te same cechy. Właśnie dlatego chciałbym podzielić się tym z Tobą.

Jakie cechy posiada osoba przedsiębiorcza?

Odpowiedzialność

Osoby przedsiębiorcze cechuje odpowiedzialność. Nie chodzi tutaj o bycie po prostu odpowiedzialnym człowiekiem. Chodzi o to, że osoba przedsiębiorcza przyjmuje pełną odpowiedzialność za to co się dzieje. Zarówno za sukcesy, jak i porażki. Jest to chyba najważniejsza różnica między osobą przedsiębiorczą, a nieprzedsiębiorczą.

Osoba nieprzedsiębiorcza bierze odpowiedzialność tylko za sukces. Jeśli wszystko idzie po myśli, mówi „udało mi się” natomiast jeśli przychodzi do porażki, szuka winnych wszędzie tylko nie w sobie. Osoba przedsiębiorcza z kolei nie mówi, że ktoś ją oszukał, mówi „ja dałem się oszukać”, „to moja wina”. Takie stwierdzenie osobie nieprzedsiębiorczej nie przejdzie przez gardło.

Jeżeli w firmie nie idzie dobrze, osoba przedsiębiorcza często zadłuża się po to, aby wypłacić ludziom wynagrodzenia. Wie, że odpowiada za nich. Jest odpowiedzialna za sukcesy i porażki, zatem wie, że tylko od niej zależy czy to zobowiązanie spłaci. Osoba nieprzedsiębiorcza często w momencie pojawienia się gorszych dni w biznesie wyciąga wszystko dla siebie, a potem znika. To w końcu nie jest wina takiej osoby, że firma upadła, tylko wielu innych czynników, w tym ludzi, którym nie zapłaci.

Dopiero w momencie jak podejmujesz decyzję o przejęciu pełnej odpowiedzialności za siebie – oraz innych, z którymi będziesz współpracować – możesz poczuć się jak prawdziwy przedsiębiorca i planować przyszłe sukcesy.

Umiejętność podejmowania decyzji

Osoby przedsiębiorcze potrafią podejmować właściwe decyzje we właściwym momencie. Podejmowanie decyzji jest bardzo ważne w prowadzeniu biznesu. Każdy chciałby współdecydować, ale podjęcie decyzji samodzielnie, a następnie wzięcie za to odpowiedzialności wymaga nieprzeciętnej odwagi. Szczególnie ważne jest podejmowanie decyzji w warunkach wysokiego stresu, który niestety towarzyszy przedsiębiorcy nieustannie.

Osoby nieprzedsiębiorcze nie potrafią podjąć decyzji. Konsultują podjęcie decyzji z wieloma osobami. Oczekują gotowej recepty. Czasami dają sobie czas na przeczekanie bo liczą, że sytuacja sama się rozwiąże.

Samokrytyka

Samokrytyczne myślenie to kolejna ważna cecha osoby przedsiębiorczej. Osoby nieprzedsiębiorcze często myślą, że wiedzą wszystko najlepiej. Są zamknięte na rozwój. Bardzo źle radzą sobie z krytyką, która niejednokrotnie potrafi wyprowadzić taką osobę z równowagi.

Osoby przedsiębiorcze z kolei wiedzą, że stale muszą się uczyć. Słuchają innych, weryfikują i próbują wyciągnąć dla siebie z tego to co dla nich najlepsze. Potrafią się przyznać do błędu. Potrafią publicznie powiedzieć „myliłem się, popełniłem błąd”, a następnie wdrożyć poprawki tak, aby naprawić to, co zepsuły.

Umiejętność wyznaczania celów oraz ich realizacja

Osoba przedsiębiorcza ma jasne cele, które wyznacza cyklicznie i nieustannie koryguje w odniesieniu do warunków zewnętrzych, jakie napotyka na swojej drodze. Taki ktoś wie dokąd zmierza i dlaczego w tym momencie robi to, co robi. Co ciekawe, osoby, które mają jasno sprecyzowane cele są o wiele bardziej efektywne w pracy niż te, które ich nie wyznaczają.

Osoby, które nie są przedsiębiorcze nie wiedzą po co robią to, co robią. Często jedyną motywacją są pieniądze, wygoda i przyjemności. Płyną z prądem aby później czuć złość na to, że nie wyszło coś, co przecież nawet nie było zaplanowane.

Samodyscyplina

Ilu z nas potrzebuje kogoś do pomocy, aby pójść na siłownie, spacer, czy też zapisać się na jakiekolwiek zajęcia dodatkowe. Po co potrzebujemy takich osób? Aby zrzucić odpowiedzialność. Bo przecież zawsze można wtedy powiedzieć „nie poszedłem biegać bo nie poszedłeś ze mną”.

Osoby przedsiębiorcze działają zupełnie inaczej. Jak coś sobie postanowią, to robią to. Nie potrzebują nikogo do motywowania ich. Sami potrafią się zmotywować. Często nie chce im się, nie mają ochoty, ale mimo tego wstają i idą po to, co sobie zaplanowali. Samodyscyplina jest, podobnie jak odpowiedzialność, niezwykle ważną cechą każdego odnoszącego sukcesy przedsiębiorcy.

Wysokie umiejętności komunikacji z ludźmi

Większość z nas lubi przebywać w towarzystwie osób przedsiębiorczych. Są to osoby, które doskonale potrafią tworzyć relacje z ludźmi. Potrafią zauważać potrzeby innych. Wiedzą jak sprawić, aby ktoś poczuł się dobrze. Zamiast kłótni wybierają dogadanie się. Wybaczają, nie chowają urazy. Te umiejętności przydają im się w budowaniu często wieloletnich relacji z klientami, którzy zapewniają byt ich firmom i pracownikom.

Podsumowanie

Osoba przedsiębiorcza posiada specjalne cechy, które sprawiają, że osiąga sukces w prowadzonej działaności gospodarczej. Niestety, nie wszystkie z tych cech da się nabyć. Wbrew temu co twierdzą niektórzy uważam, że nie każdy może być przedsiębiorcą. Niestety większość ludzi potrzebuje, aby to ktoś przejął odpowiedzialność za ich życie, zdrowie i sytuacje materialną. Dlatego powinniśmy bardziej doceniać przedsiębiorców. To w końcu oni biorą na swoje plecy to, co jest dla nas często najmniej przyjemne, często tylko po to, aby zwiększać jakość życia swoich pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *