Emerytura dla przedsiębiorcy

Emerytura dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy zdecydowanie nie są rozpieszczani przez Państwo, jeśli chodzi o świadczenia emerytalne. Jeżeli ktoś prowadzi firmę, to doskonale wie, że o godną emeryturę będzie musiał zadbać samodzielnie. W tym artykule przedstawiam kilka opcji godnych uwagi.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że ten artykuł nie jest poradą finansową. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Decydując się na którąkolwiek inwestycje opisaną w tym artykule, robisz to na własną odpowiedzialność i własne ryzyko.

Składki ZUS

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca, jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek opłacania tylko składkę zdrowotną.

Istnieje jednak możliwość dobrowolnego opłacania składek wyższych niż obowiązkowe składki ustalone przez ZUS. Maksymalna wysokość składek, jakie może odprowadzić przedsiębiorca do ZUS w 2024 to 6668 zł miesięcznie. Dzięki temu przedsiębiorca może zadbać o wyższe świadczenie z ZUS na emeryturze.

Niestety jak to bywa z naszym kochanym ZUS-em, może on podważyć konieczność odprowadzania tak wysokich składek. Wystarczy, że ZUS powoła się na brak odzwierciedlenia konieczności opłacania tak wysokiej składki w przychodach działalności gospodarczej. Dlatego, jeżeli przedsiębiorca dopiero co otworzył działalność lub jego przychody są niskie, taka opcja raczej nie przejdzie.

Pozostawiam otwarte pytanie, czy jest sens przelewać 6668 zł miesięcznie do ZUS? Wpłaty na konto ZUS nie podlegają dziedziczeniu. Co zatem w przypadku wcześniejszej śmierci przedsiębiorcy? Może jednak warto rozważyć inne opcje?

Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości od dawna cieszyło się wysokim zainteresowaniem. W większości przypadków osoby inwestujące w nieruchomości generują zyski. Istnieją jednak sytuacje, w których na nieruchomościach można stracić, jak np. globalny kryzys w 2008 roku. Aktualnie można zauważyć znaczne spadki cen nieruchomości w krajach europy zachodniej. Analitycy zastanawiają się, czy ceny nieruchomości w Polsce nie zbliżają się do tzw. „bańki”, która może pęknąć w każdej chwili. Jednak w przypadku inwestycji długoterminowych nie ma to większego znaczenia.

Zakup mieszkania z myślą o przyszłej emeryturze może być dobrym pomysłem. Można wspomóc się kredytem hipotecznym, wynająć mieszkanie i zastosować dźwignię finansową. Przy wysokich dziś stopach procentowych przychody z najmu mogą nie wystarczyć na pokrycie raty kredytu. Jednak znaczna część będzie uregulowana, a do emerytury kredyt zapewne się spłaci.

Można też rozważyć zakup działki budowlanej. Ceny działek budowlanych dziś też zaczynają spadać. W perspektywie długoterminowej inwestycja tego typu może przynieść znaczne korzyści.

IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego pozwala zaoszczędzić potrójnie.

Po pierwsze środki odkładane są na specjalnym koncie, które jest oprocentowane znacznie wyżej niż typowy rachunek oszczędnościowy.

Po drugie, jeżeli środki zostaną wypłacone dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego, posiadacz IKZE jest zwolniony z konieczności zapłaty podatku belki.

Po trzecie co roku w PIT rocznym można odliczyć pieniądze wpłacone na IKZE, i tym samym otrzymać zwrot podatku.

W 2024 roku maksymalna kwota, jaką rocznie można wpłacić na IKZE to 9388,80 dla osób pracujących na umowie o pracę, oraz 14083,20 zł dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Uwzględniając systematyczne oszczędzanie i długi okres oszczędzania, można odłożyć całkiem sporą sumę dodatkowych środków na emeryturę.

IKE (Indywidualne Konto Emerytalne)

Indywidualne Konto Emerytalne podobnie jak IKZE pozwala na gromadzenie dodatkowych środków na emeryturę. IKE jednak działa trochę inaczej. Zamiast odkładania konkretnej kwoty co miesiąc na rachunek bankowy, kupuje się jednostki uczestnictwa w wybranych funduszach inwestycyjnych.

Same konto zatem nie jest oprocentowane, ale można generować dochód na wzrostach wartości jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym.

Wpłat na IKE niestety nie można odliczyć w zeznaniu rocznym. W zamian za to właściciel IKE otrzymuje ulgę w postaci zwolnienia z konieczności zapłaty podatku belki od wypracowanych zysków. Oczywiście pod warunkiem, że środki zostaną wypłacone po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Obligacje

Kolejnym sposobem na pomnażanie oszczędności są obligacje. Istnieje szeroki wybór różnego rodzaju obligacji, w jakie można ulokować środki. Najpopularniejsze to obligacje Skarbu Państwa. Można zdecydować się na krótki okres oszczędzania oraz na oszczędzanie długoterminowe. Obligacje mogą mieć stałe oprocentowanie, oprocentowanie zmienne, albo oprocentowanie indeksowane inflacją.

Oszczędności na rachunku oszczędnościowym

Niestety jest to jedna z najczęściej wybieranych form oszczędzania, a zarazem najmniej korzystna. Wiadomo, że trzeba mieć oszczędności. Ustalono, że w przypadku osób pracujących na etacie oszczędności powinny wynosić 3x miesięczne koszty utrzymania.

W przypadku przedsiębiorców oszczędności powinny wynosić 12x miesięczne koszty utrzymania. Stały dostęp do gotówki jest ważny. Szczególnie że zawsze może pojawić się tzw. czarna godzina. Jednak rachunki oszczędnościowe są bardzo nisko oprocentowane. Od roku możemy śledzić oferty wyżej oprocentowanych depozytów np. w wysokości 7%. Jednak tego typu oferty są czasowe np. na 3 miesiące i często trzeba spełnić dodatkowe warunki.

Po okresie promocyjnym oprocentowane depozytu wraca do poziomu ok. 1% miesięcznie. Przy doskwierających nam ostatnio skokach inflacji jest to utrata wartości pieniądze w każdym miesiącu.

Podsumowanie

Żyjemy w bardzo niesprawiedliwym świecie. Gdzie z jednej strony mamy obowiązek odprowadzania składek do ZUS, a z drugiej strony otrzymujemy informacje, że emerytury będą niskie i musimy sami o siebie zadbać.

System emerytalny w Polsce jest tak stworzony, że bieżące wpłaty do ZUS pokrywają bieżące wypłaty świadczeń. Niestety nie możemy dobrowolnie wypisać się z ZUS.

Jesteśmy skazani na ponoszenie odpowiedzialności za błędy ludzi, którzy kiedyś źle zaprojektowali ten system. Możemy się z tym pogodzić lub nie. Jedno jest pewne, jeśli sami o siebie nie zadbamy, emerytura może być bardzo stresująca, pod względem finansowym. Im szybciej zaczniemy odkładać, tym więcej uda się odłożyć.

Systematyczne odkładanie małych kwot jest znacznie lepsze niż rzadkie realizowanie większych wpłat.

Podobał Ci się mój artykuł? postaw kawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *