Mówi się, że prowadzenie firmy jest stresujące i wiąże się z dużym ryzykiem. Istnieje powszechna opinia, że praca na etacie jest bezpieczniejsza i mniej stresująca. Jak jest naprawdę? W tym artykule postanowiłem porównać etat z prowadzeniem własnej działalności, aby odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze.
Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie zamierzam w żaden sposób faworyzować którejkolwiek z opcji. Każdy ma prawo do własnego zdania i różne czynniki decydują o tym, jaką drogę wybiera. Zarówno etat jak i prowadzenie własnej firmy ma swoje plusy i minusy. Przedstawiam je w dalszej części artykułu aby każdy mógł wyrobić sobie swoją własną opinię.
Spis treści:
- Jak liczę wynik?
- Praca na etacie vs własna firma – moja opinia
- Praca na etacie – wady i zalety
- Własna firma – wady i zalety
- Podsumowanie – Jakie rozwiązanie jest w mojej opinii najlepsze?
Jak liczę wynik?
Postanowiłem wypisać wszystkie wady i zalety pracy na etacie i budowania własnej firmy. Starałem się jak najbardziej obiektywnie spojrzeć na obie te formy generowania dochodu. Następnie odjąłem wszystkie zalety od wad. W taki sposób powstał wynik. Im niższy wynik tym lepiej.
Praca na etacie vs własna firma – moja opinia
Zanim przejdę do szczegółów badania chc∂ przedstawić moją osobistą opinię na temat pracy na etacie oraz własnej firmy. Mam doświadczenie zarówno w budowaniu własnych firm jak i w pracy na etacie. Myślę, że moje doświadczenia opisane poniżej mogą okazać się pomocne. Przedstawiłem to w taki sposób, aby pokazać, co w obu tych formach zarabiania pieniędzy jest dla mnie ciekawe, a co mi zupełnie nie odpowiada.
Własna firma
Własna firma kojarzy mi się z nieustannym stresem ale takim pozytywnym stresem. Wręcz z ekscytacją, że to co się będzie działo zależy tylko i wyłącznie ode mnie. Dlatego w mojej opinii kluczowe w prowadzeniu własnej firmy jest przyjęcie pełnej odpowiedzialności za to co się będzie działo. Zamiast mówić „oszukali mnie” mówię „dałem się oszukać”. Zamiast mówić „ktoś zawalił” mówię „nie dopilnowałem tego”. Bez takiej postawy właściciela, długo firma nie podziała.
Może Cię też zainteresować: Cechy osoby przedsiębiorczej oraz Negatywne cechy osoby przedsiębiorczej
Własna firma to ciężka praca, często pełna wyrzeczeń. Dążenie do celu, który widzi tylko właściciel. Brak zrozumienia wśród innych, którzy tego nie widzą. Ale nagroda jest wspaniała. Jeśli człowiek nie rezygnuje pomimo przeciwności, w końcu dotrze do miejsca, w którym chce być. I to jest dla mnie najlepsze. Takie poczucie kontroli, że to ode mnie wszystko zależy.
To co w prowadzeniu firmy jest na minus to przede wszystkim brak ochrony ze strony państwa w sytuacji choroby. Niskie świadczenia lub ich brak. Walka z często niekompetentnymi urzędnikami, którzy traktują przedsiębiorców z góry jak przestępców, którzy przecież zawsze mają złe intencje. Złe są też te momenty gdy zaczynasz wątpić. Gdzie wszystko idzie nie tak jak powinno i zastanawiasz się czy się w ogóle do czegokolwiek nadajesz. Minusem jest brak urlopu płatnego i niepewność o jutro przy braku stabilizacji finansowej.
Praca na etacie
Praca na etacie jest najlepsza na samym początku rozpoczynania kariery u nowego pracodawcy. Etap wdrożeniowy, okres próbny, to miesiąca gdzie pracownik widzi pracodawcę i całe związane z nim otoczenie przez różowe okulary. Dopiero po roku pracy u danego pracodawcy można na chłodno wypowiedzieć się jak czuje się pracownik w tym konkretnym środowisku. Na szczęście istnieje coraz więcej pracodawców, którzy dbają o to aby atmosfera w pracy była na prawdę bardzo ok. Niestety zdarzają się też tacy, którzy mają bardzo zły wpływ na samopoczucie pracownika.
To co jest na plus w pracy na etacie to przede wszystkim stabilizacja. Stałe wynagrodzenie. Co miesiąc w tej samej wysokości wpada na konto tego samego dnia. Szereg świadczeń zapewnianych przez państwo i pracodawców dla pracowników. M.in. różnego rodzaju urlopy zdrowotne, rodzicielskie, wypoczynkowe, opieka na dziecko, które są o wiele lepiej płatne niż w sytuacji prowadzenia własnej firmy. Ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje natychmiast bez okresu karencji jak to bywa w przypadku właściciela firmy.
Pracownikom etatowym znacznie łatwiej jest otrzymać kredyt. Banki przychylniej patrząc do wniosków kredytowych pracowników etatowych niż tych składanych przez przedsiębiorców. To jest pewnego rodzaju paradoks. Pracownik zatrudniany przez pracodawcę na umowę o pracę, który może go w każdej chwili zwolnić dostanie kredyt łatwiej niż jego pracodawca.
Co jest nie ok w pracy na etacie? Brak możliwości łatwego zwiększenia dochodów. Chyba, że jest się wynagradzanym w systemie prowizyjnym. Podwyżkę można dostać w sytuacji awansu, które zdarzają się rzadko, lub jeżeli uda się przekonać przełożonego do takowej podwyżki. Prowadzone jest szereg badań, które pokazują, że pracownik może liczyć na wyższą podwyżkę po prostu zmieniając pracę. U obecnego pracodawcy taka podwyżka, jeśli się pojawi, może wynieść kilka procent. Przy zmianie pracy wynagrodzenie może być wyższe nawet o kilkanaście procent.
Zła na etacie jest też ta budowana przez pracodawców fałszywa „rodzinna atmosfera”. Prawda jest taka, że każdy i tak patrzy na siebie, a starsi stażem pracownicy tworzą sojusze wobec tych nowych, głodnych awansu.
W mojej opinii to co jest zdecydowanie najgorsze w pracy na etacie to dwie sytuacje. Moment jej poszukiwania oraz nagłe, niespodziewane otrzymanie wypowiedzenia.
W tym pierwszym przypadku konieczność przekonywania do siebie rekruterów i odpowiadania na coraz to bardziej wymyślne pytania bywa upokarzające. Z kolei otrzymanie nagłego wypowiedzenia może mieć destrukcyjny wpływ na sytuacje finansową pracownika. Szczególnie jeśli nie posiada on wystarczających oszczędności na czas poszukiwania nowej pracy.
To tyle jeśli chodzi o moją osobistą opinię w kwestii różnic pomiędzy etatem a własną firmą. Teraz przejdźmy do szczegółowego porównania aby ustalić co ma więcej korzyści. Praca na etacie? A może jednak własna firma?
Praca na etacie – wady i zalety
Praca na etacie – zalety:
- Stała, pewna pensja w okresie zatrudnienia
- Możliwość awansu i otrzymania podwyżki
- Łatwiejszy dostęp do pożyczek i kredytu hipotecznego
- Wyższa emerytura
- Płatny urlop
- Brak konieczności stałego poszukiwania dochodu/klientów/zamówień (za wyjątkiem pracy jako handlowiec)
- Ochrona pracowników przed zwolnieniem w trakcie choroby lub ciąży
Razem: 7
Praca na etacie – wady:
- Pensja w każdym miesiącu taka sama (chyba, że jest się zatrudnionym na prowizji lub w systemie premiowym)
- Im ciężej pracujesz tym więcej zarabia pracodawca
- Konieczność realizacji poleceń przełożonych, nawet jeśli z góry wiadomo, że są one bez sensu
- Dyspozycyjność w konkretnych godzinach pracy w konkretne dni tygodnia
- Możliwa konieczność pracy w systemie zmianowym
- Znacznie mniejsze dochody po przekroczeniu drugiego progu podatkowego
- Ryzyko mobbingu przez przełożonego
- Ryzyko nagłej utraty pracy. Pracownicy często zwalniani są ostatniego dnia miesiąca nic nie podejrzewając.
- Brak realnego wpływu na rozwój firmy
- Obowiązek uczestniczenia w spektaklu pod tytułem „rodzinna atmosfera„
Razem: 10
Łączny wynik: 3
Własna firma – wady i zalety
Własna firma – zalety:
- Niezależność
- Całkowity wpływ na kierunek rozwoju firmy
- Im lepiej firma się rozwija tym większe dochody
- Im ciężej pracujesz tym więcej zarabiasz
- Sam jesteś sobie szefem
Razem: 5
Własna firma – wady:
- Konieczność stałego pozyskiwania klientów i dochodu dla firmy aby mogła funkcjonować
- Odpowiedzialność za swoje dochody i pensje pracowników
- Brak zabezpieczenia dochodów w trakcie choroby (chyba, że firma ma pracowników i działa bez właściciela)
- Odpowiedzialność za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem
- Trudniej o pożyczkę lub kredyt hipoteczny
- Konieczność stałego zdobywania wiedzy sprzedażowej, marketingowej, księgowej, prawniczej i szeroko pojętego zarządzania
Razem: 6
Łączny wynik: 1
Podsumowanie – Jakie rozwiązanie jest w mojej opinii najlepsze?
Według przeprowadzonego badania wychodzi, że mimo wszystko prowadzenie własnej firmy ma więcej korzyści. Jednak odradzałbym zabieranie się za budowanie firmy od razu.
Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia, rzucanie pracy na rzecz własnej firmy może być okrutnym zderzeniem z rzeczywistością. Dlaczego? Dlatego, że prowadzenie własnej firmy wymaga całkowitej zmiany myślenia.
Ludzie pracujący na etacie patrzą na świat zupełnie inaczej niż przedsiębiorcy. Po prostu na początku może być trudno się w tej rzeczywistości odnaleźć i łatwo wpaść w kłopoty.
Dlatego w mojej opinii najbardziej optymalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest najpierw podjęcie pracy na etacie. Następnie budowanie firmy jako zajęcie dodatkowe. Dopiero wtedy gdy dochody z działalności gospodarczej będą wystarczająco wysokie aby przeżyć, można myśleć o porzuceniu etatu. Dzięki temu można spokojnie budować biznes przy zachowaniu stabilizacji finansowej dzięki wypłacie z etatu.
Warto pamiętać o tym, że takie podejście jest też ogromną oszczędnością na obowiązkowych składkach ZUS. Zgodnie z polskim prawem osoba, która pracuje na etacie i jedocześnie prowadzi działalność gospodarczą podlega obowiązku opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne w miejscu gdzie ma etat. To znaczy, że pracując na etacie i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą nie musisz płacić składek ZUS poza składką zdrowotną. Pozostałe składki płaci za Ciebie pracodawca.