Fotowoltaika i pompa ciepła w firmie w 2024 roku

Fotowoltaika i pompa ciepła w firmie w 2024 roku

Instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła to systemy pozyskiwania i generowania w ekologiczny sposób energii oraz, w drugim przypadku, przetwarzania jej na ogrzewanie. Z roku na rok zyskują one na popularności zarówno wśród prywatnych prosumentów, jak i firm, kusząc nie tylko neutralnym dla środowiska charakterem, ale przede wszystkim możliwością obniżenia kosztów opłat za prąd i ogrzewanie.

Fotowoltaika i pompa ciepła w firmie

Zapowiadane na 2024 rok podwyżki cen prądu stanowią kolejny czynnik motywacyjny dla przedsiębiorców w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii. Najpopularniejszym jest oczywiście instalacja fotowoltaiczna pozwalająca produkować własny prąd oraz pompa ciepła, która stanowi ekologiczną metodę ogrzewania powierzchni, bazującą w pewnym stopniu na energii elektrycznej np. z instalacji PV. Systemy umożliwiają bezkosztowe dostarczanie prądu i ciepła do obiektów, znacznie ograniczając koszty firm. Czy jednak instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła w 2024 roku nadal się opłacają? O realnym zwrocie kosztów tego rodzaju inwestycji stanowią dwa czynniki: zapotrzebowanie na energię elektryczną (im większe tym szybszy zwrot poniesionych kosztów) oraz regulowane przepisami prawa sposoby rozliczania uzysków z instalacji.

Zmiany w obszarze fotowoltaiki w 2024 roku

Szybkość zwrotu inwestycji w OZE, a co za tym idzie opłacalność fotowoltaiki, nieco spadła po zmianach w rozliczeniach z 2022 roku. Wycofano wówczas dotychczasowy system i zastąpiono go modelem typu net-billing, w ramach którego nadwyżki wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii są sprzedawane do sieci, a brakujący prąd należy dokupić od dystrybutora. Zasady te obowiązują i w bieżącym roku – do końca czerwca 2024 roku nadwyżki są jednak rozliczane na bazie średniej rynkowej ceny energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca. Od 1 lipca 2024 roku zajdą w tym zakresie zmiany – nadprodukcja energii z OZE będzie rozliczana w oparciu o cenę giełdy godzinowej rynku dnia następnego. Oznacza to więc, że zakup instalacji PV czy pompy ciepła, a docelowo tempo zwrotu z tej inwestycji i jej opłacalność, będą w dużej mierze zależne od cen giełdowych energii.

Opłacalność fotowoltaiki dla firm w 2024 roku

Zastanawiając się nad opłacalnością fotowoltaiki, a co za tym idzie także pompy ciepła, dla przedsiębiorców w 2024 roku, należy mieć na względzie rosnące ceny surowców energetycznych oraz powiązane z nimi podwyżki prądu. Pamiętajmy o tym, że w przypadku np. przedsiębiorstw produkcyjnych rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie stanowią jeden z największych kosztów. Zapowiadane na drugą połowę roku wzrosty cen sprawiają, że mimo mniej korzystnego systemu rozliczania zielonej energii, instalacja PV staje się jedynym remedium dla firm.

Dodatkowo, warto pamiętać o podnoszących opłacalność fotowoltaiki dotacjach oraz ulgach, które dostępne są w 2024 roku – np. programie Energia Plus, możliwości odliczenia inwestycji od dochodu i VAT-u z niej czy skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Zastanawiając się więc nad tym: czy warto inwestować w fotowoltaikę dla firm, odpowiedź jest jednoznaczna: mimo mniej opłacalnych zasad rozliczania, to nadal wart uwagi zakup. Co ważne, kwestia korzystania z OZE to nie tylko oszczędność – w dobie problemów z dostępnością surowców to również bezpieczeństwo energetyczne dla biznesu.

Podobał Ci się mój artykuł? postaw kawę

3 komentarze do “Fotowoltaika i pompa ciepła w firmie w 2024 roku”

  1. Byłem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem to miejsce . Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Świetny artykuł. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, aby poczytać nowe posty.

  2. Świetny artykuł. Jestem bardzo zadowolony, że wszedłem na ten wpis. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. No i muszę podziękować tu za Twój trud. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i regularnie wpadał, by zobaczyć nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *