Odbiór techniczny mieszkania. Czy warto wynająć specjalistę?

Odbiór techniczny mieszkania. Czy warto wynająć specjalistę?

Odbiór techniczny mieszkania to forma precyzyjnej weryfikacji pomieszczeń pod kątem ewentualnych, występujących w nich, niedoróbek i uchybień, które powstały na etapie prac deweloperskich. Celem przeprowadzenia tego rodzaju procedury jest wykazanie ich przed przyjęciem kluczy przez kupującego, by uniknąć konieczności naprawy ich na własny rachunek. Dlaczego warto przy odbiorze technicznym mieszkania skorzystać z fachowej pomocy eksperta i co można na tym zyskać? 

Przedsiębiorcy często decycudują się na ulokowanie swojego kapitału w nieruchomość. Zakup nieruchomości bez odpowiedniej wiedzy może wiązać się z ryzykiem, dlatego warto zlecić formalności związane z zakupem fachowemu pośrednikowi nieruchomości. Pośrednik niestety nie pomoże przy poprawnym odbiorze technicznym takiej nieruchomości. Tutaj warto zatrudnić fachowca wyspecjalizowanego w odbiorze mieszkań. Takiego specjalistę można zatrudnić zarówno do odbioru mieszkania z rynku pierwotnego jak i wtórnego. 

Protokół odbioru mieszkania dla bezpieczeństwa kupującego 

Odbiór techniczny mieszkania to proces, podczas którego kupujący lokal weryfikuje występowanie w nim wad. Na zakończenie sporządzany jest protokół odbioru technicznego. Jest to dokument, w którym są wymienione wszystkie uchybienia i problemy. Te problemy nie są związane z działalnością kupującego, ale powstały podczas prac deweloperskich. Co istotne, to zgromadzone na liście protokołu wady są podstawą do reklamacji, a więc: naprawy ich na koszt wykonawcy, i stanowią  dowód na to, że błędy powstały przed przejęciem lokalu przez kupującego. Niezwykle istotne jest więc, aby podczas przeglądu technicznego wykazać precyzyjnie wszystkie, problematyczne kwestie, zabezpieczając tym samym możliwość zareklamowania ich u dewelopera. Można w tym celu skorzystać z pomocy eksperta lub wykonać odbiór techniczny samodzielnie – która opcja będzie bardziej korzystna? Aby podjąć decyzję warto dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega odbiór techniczny lokalu i czego można się po nim spodziewać.

Odbiór techniczny mieszkania krok po kroku 

Odbiór techniczny mieszkania obejmuje nieruchomości kupowane w stanie deweloperskim. To w ich przypadku zyskujemy możliwość zweryfikowania stanu lokalu przed dopełnieniem procedury przekazania kluczy oraz formalnym przyjęciem mieszkania. Jak przebiega odbiór techniczny? Na jego początku kupujący może zostać poproszony o okazanie dokumentu tożsamości, następnie przystępuje do sprawdzenia stanu nieruchomości. Weryfikację należy zacząć od potwierdzenia zgodności projektu i stanu rzeczywistego nieruchomości, oceniając niejako: czy to, co zaplanowano zostało realnie wykonane. Powinniśmy sprawdzić wszystkie elementy lokalu oraz pomieszczenia przynależne do niego, jak garaż czy piwnica. Należy zweryfikować więc stan ścian oraz stolarki okiennej i drzwiowej pod kątem rys, pęknięć lub innych uszkodzeń. Precyzyjny odbiór techniczny powinien również obejmować sprawdzenie kątów prostych ścian, a także poziomów podłóg czy sufitów w poszczególnych pomieszczeniach. 

Pamiętajmy również o weryfikacji instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, cieplnej oraz elektrycznej wraz z zestawieniem stanu rzeczywistego z projektem np. oceniając rozmieszczenie i ilość gniazd elektrycznych. Koniecznie sprawdźmy także dokładnie metraż poszczególnych pomieszczeń mieszkania oraz sprawdźmy czy stan liczników zgadza się z posiadaną dokumentacją.

Kluczem do prawidłowego przeprowadzenia procedury odbioru technicznego jest więc precyzyjne odnotowanie uchybień pomiędzy stanem rzeczywistym a projektem mieszkania. W kolejnym kroku wszystkie odnotowane uchybienia i wady lokalu należy odnotować w protokole odbioru technicznego, który podpisać musi nabywca oraz deweloper.  Po jego sporządzeniu wykonawca ma 14 dni na ustosunkowanie się do uwag wskazanych przez kupującego – w przypadku uznania wad musi on dokonać naprawy usterek w ciągu 30 dni od przeprowadzenia odbioru. 

Odbiór mieszkania od dewelopera – co może specjalista?


Znając orientacyjny przebieg odbioru technicznego możemy zdecydować o tym czy chcemy procedurę tę zlecić profesjonaliście. Warto jednak pamiętać o tym, że nie należy ona do najłatwiejszych – wymaga od nas przede wszystkim niezwykłej uważności i dokładności. Istnieje także szereg innych, dodatkowych czynników, które przemawiają za zleceniem procesu odbioru technicznego mieszkania specjaliście. Jakich?

Przede wszystkim to konieczność znajomości prawa budowlanego oraz odnoszenia się do konkretnych przepisów podczas wskazywania deweloperowi wad mieszkania. Należy liczyć się z tym, że odnotowane przez nas błędy będą przez niego kwestionowane, a kluczem do wymuszenia na wykonawcy szybkiego dokonania napraw, jest znajomość przepisów prawa oraz rozległa wiedza techniczna z tego obszaru. To nie wszystko, podczas odbioru technicznego warto korzystać również z profesjonalnego sprzętu pomiarowego, który zapewnia dokładność i precyzję chociażby podczas weryfikacji metrażu czy kątów przegród budowlanych.

Dużą zaletą zlecenia odbioru technicznego profesjonalistom jest także możliwość korzystania z ich doświadczenia. Pracownicy wykonujący tego rodzaju zadania regularnie są w stanie szybciej dostrzec nieprawidłowości oraz wady mieszkania, chociażby bazując na znajomości tych najczęściej występujących. Dzięki temu weryfikacja, której dokonają jest znacznie bardziej precyzyjna niż ta, którą przeprowadzimy samodzielnie.

Odbiór techniczny to więc proces wymagający ogromnej  dokładności oraz doświadczenia. Przede wszystkim jednak to zadanie obarczone dużą odpowiedzialnością – to od poprawnej weryfikacji stanu lokalu oraz zdiagnozowania usterek zależy bowiem możliwość zareklamowania ich, a co za tym idzie: naprawy na koszt dewelopera. 

Decydując się na tak dużą inwestycję, jaką jest zakup nowej nieruchomości, warto więc rozważyć zaangażowanie do odbioru technicznego eksperta. Nie tylko przełoży to odpowiedzialność finansową za ewentualne naprawy na dewelopera, ale również oszczędzi nam czas i stres związany z koniecznością egzekwowania swoich praw. 

Istnieje wiele takich firm. Np. na terenie Trójmiasta działa firma Odbiorownia.pl.

Podobał Ci się mój artykuł? postaw kawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *