Dodatki dla pracownika na święta

Dodatki dla pracownika na święta

Okres świąteczny to czas, w którym pracodawca ma możliwość podarowania swoim pracownikom prezentów w różnej formie. Większość z pracowników, co do zasady, oczekuje takiego dodatkowego świadczenia od pracodawcy przed świętami. W tym artykule przedstawiam najpopularniejsze dodatki dla pracowników w okresie świąteczno-noworocznym.

W poprzednim artykule Kilka sposobów na marketing świąteczny było o tym jak pracodawca może wykorzystać okres świąteczno-noworoczny do zwiększenia sprzedaży oraz umocnienia relacji z klientami. W tym artykule skupiam się bardziej na tym, co pracodawca może zrobić w tym samym czasie dla swoich pracowników.

Według badania przeprowadzonego przez Randstad w 2022 roku ponad 14% pracodawców deklarowało, że nie przewiduje dodatków na święta dla pracowników. Był to wzrost o 1p.p. w porównaniu z rokiem 2021. Według badania przeprowadzonego przez tą samą firmę w tym roku wynika, że pracodawcy będą bardziej hojni. Ponad połowa polskich przedsiębiorców planuje przekazać premie okolicznościowe(+6% r/r). 48% planuje zorganizować wigilię firmową(+5% r.r.). W tym roku znacznie większą popularnością niż bony świąteczne cieszy się przekazywanie przez pracodawcę upominków dla pracowników i ich rodzin.

Duży wzrost widać też w wartości przekazywanych świadczeń. Aż 30% firm planuje przeznaczyć na 1 pracownika 500 PLN. W ubiegłym roku było to 21 proc., a w 2018 – zaledwie 13 proc.

Źródło: https://www.randstad.pl/o-randstad/dla-mediow/press/badanie-randstad-benefity-swiateczne-przedsiebiorcy-beda-najbardziej/

Pomysły na prezenty dla pracownika

Bony świąteczne

Z każdym rokiem bony świąteczne cieszą się coraz mniejszą popularnością wśród polskich pracodawców. Jednakże wielu z nich nadal decyduje się na tego typu formę świadczenia dodatkowego dla pracownika. Istnieją różne firmy, które specjalizują się w dostarczaniu tego typu rozwiązań dla pracodawców. W mojej opinii najpopularniejszą z nich jest Pluxee (dawniej Sodexo). Działa to w taki sposób, że pracodawca ustala budżet na bon dla pracownika. Pracownik otrzymuje specjalną przedpłaconą płatniczą kartę podarunkową, którą może zrealizować w każdym miejscu, gdzie jest terminal do płatności kartą.

Premia świąteczna lub ZFŚS

Większe firmy zobowiązane są do powołania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, do którego zapisywani są pracownicy poprzez złożenie specjalnego wniosku. Większość większych firm właśnie z tego funduszu wypłaca pracownikom dodatkowe środki na święta. Często regulamin ZFŚS dąży do sprawiedliwego podziału środków między pracowników w myśl zasady, że im mniej pracownik zarabia tym większą wypłatę świadczenia z ZFŚS otrzyma.

W przypadku mniejszych firm, które nie posiadają własnego ZFŚŚ pracodawcy decydują się na wypłatę premii świątecznej na konto pracownika.

Wigilia firmowa

Wigilia firmowa jest ciekawym sposobem na umocnienie relacji między pracownikami. Szczególnie w firmach, w których nie mają oni ze sobą stałego kontaktu chociażby dlatego, że pracują w różnych pomieszczeniach. Często stosowanym rozwiązaniem jest tzw. „Tajny Mikołaj”. Aplikacja polegająca na tym, że pracownicy losowo, w formie anonimowej, otrzymują przypisane osoby, którym robią prezent. Obdarowany nie wie od kogo prezent otrzyma. Jest to bardzo ciekawa zabawa doskonale integrująca pracowników: https://www.secretsantaorganizer.com/pl/

Upominki dla pracowników i członków ich rodzin

Coraz większą popularnością cieszą się upominki od pracodawcy dla pracowników i ich rodzin. Wielu pracodawców przeznacza na tego typu upominki nawet 500 PLN i więcej. Jest to ciekawe rozwiązanie, bardzo niestandardowe. Choć dla większości pracowników dodatkowe pieniądze sprawdzają się najlepiej, to upominek jest czymś z pewnością bardzo przyjemnym. Warto rozważyć taką formę dodatkowego świadczenia dla pracowników.

Dodatkowy dzień wolny

Bardzo pozytywnie odbieranym przez pracowników świątecznym benefitem jest dodatkowy dzień wolny. Najczęściej pracodawcy decydują się na to, aby takim dniem była Wigilia, jeśli wypada ona w tygodniu. Jeśli Wigilia wypada w weekend, pracodawca może rozważyć dodatkowy dzień wolny w formie piątku poprzedzającego ten weekend. Z pewnością wielu pracownikom taki długi weekend świąteczny sprawi wiele radości i pozwoli się zregenerować.

Podsumowanie

Okres świąteczno-noworoczny to bardzo wyczekiwany czas przez większość z nas. Niezależnie do tego, czy ktoś jest wierzący czy nie, czy jest pracodawcą czy pracownikiem, dla wielu ten czas jest wyjątkowy. Wiąże się z magicznym czasem spędzanym w różnorodnych formach w rodzinie ale też jest to czas podsumowań i planów na kolejny rok. Czas nowych postanowień noworocznych. Większość pracowników oczekuje, że na święta otrzyma coś od pracodawcy. Warto rozważyć spełnienie takich oczekiwań. To z pewnością umocni relacje na linii pracownik-pracodawca, jak również umocni przywiązanie pracownika do marki, którą reprezentuje.

Podobał Ci się mój artykuł? postaw kawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *