Każdy z nas ma wiele cech, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Osoby przedsiębiorcze z reguły uchodzą za ludzi, na których wielu z nas chce się wzorować. Widzimy szereg pozytywnych cech, ale często nie dostrzegamy tych negatywnych. Jakie są negatywne cechy osoby przedsiębiorczej?
Jakiś czas temu napisałem artykuł o cechach osoby przedsiębiorczej. Artykuł ten skupiał się głównie na cechach pozytywnych. Artykuł znajdziesz tutaj: Cechy osoby przedsiębiorczej.
Nie można zapominać o tym, że przedsiębiorcy posiadają też wiele cech negatywnych. W tym artykule starałem się przedstawić te najpopularniejsze.
Negatywne cechy osoby przedsiębiorczej
Zanim przejdę do szczegółów, chciałbym podkreślić dwie ważne kwestie. Po pierwsze, poniższe cechy nie dotyczą każdej osoby przedsiębiorczej. Niektóre osoby mogą posiadać wiele z nich, inne tylko kilka, a jeszcze inne mogą nie posiadać żadnej z nich. Artykuł ten ma na celu przedstawić jakie pojedyncze negatywne cechy najczęściej posiadają przedsiębiorcy, szczególnie ci początkujący.
Po drugie, nad każdą z tych cech można pracować. Najważniejsza jest ich samoświadomość i chęć do zmiany. Sam zauważyłem u siebie kiedyś niektóre z nich i zajęło mi bardzo dużo czasu, aby poprzez ciężką pracę nad samym sobą pozbyć się tych szkodliwych dla mnie i mojego otoczenia cech.
Nadmierna pewność siebie
Nadmierna pewność siebie to chyba najczęściej spotykana cecha u młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją drogę z biznesem i często przez łut szczęścia i sprzyjające okoliczności udało im się osiągnąć zadowalające rezultaty. Takie osoby często żyją w przekonaniu, że mogą wszystko i wszystko wiedzą najlepiej, a każdy inny się myli. Ta jakże negatywna cecha jest jeszcze bardziej wzmacniana poprzez przekaz różnego rodzaju książek o rozwoju osobistym, których nieodpowiednia interpretacja tworzy poczucie bycia lepszym od innych. To z kolei prowadzi do zbyt wysokiego ryzyka.
Skłonność do zbyt wysokiego ryzyka
Ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu. Mówi się, że „kto nie ryzykuje ten nie pije szampana”. Nie oznacza to jednak, że powinno się stawiać wszystko na jedną kartę, która, gdy okaże się niesprzyjającą, może wywołać poważne konsekwencje finansowe. Każdy doświadczony przedsiębiorca zawsze zakłada kilka opcji. Pozwala zyskom rosnąć, szybko tnie straty. Podejmując wysokie ryzyko, trzeba mieć świadomość, do czego to może doprowadzić i mieć pewność, że da się radę to udźwignąć. W innym wypadku nie jest to biznes, ale hazard, który, jak wszyscy wiemy, jest bardzo szkodliwy, nie tylko dla jednostki, ale w szczególności dla wielu osób w jej otoczeniu.
Pracoholizm
Praca od rana do wieczora, praca w weekendy. Na początku budowania biznesu często jest to niezbędne. Gorzej, jeśli taki stan utrzymuje się stale. Pracoholizm jest bardzo szkodliwy. Może prowadzić do wypalenia zawodowego, mocnego pogorszenia relacji rodzinnych, a nawet do depresji.
Trudności w delegowaniu zadań
Ta cecha spotyka szczególnie właścicieli mikroprzedsiębiorstw, w których właściciel od początku realizuje wszystkie zadania i nie bardzo potrafi je przekazać innym. Jest to bardzo szkodliwa cecha. Wiąże się z lękiem, że nikt inny nie potrafi zrobić tak dobrze jak ja, zatem wolę zrobić sam, niż potem poprawiać. A przecież umiejętność odpowiedniego delegowania zadań to jedna z kluczowych cech, jakie trzeba posiąść, aby móc rozwijać firmę.
Więcej na ten temat napisałem w artykule: Bądź właścicielem firmy a nie samozatrudnionym.
Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem i porażką
Jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, taki przedsiębiorca jest spokojny i szczęśliwy. Gdy coś pójdzie nie tak, pojawia się w nim/niej wysokie napięcie, z którym nie potrafi sobie poradzić. Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem i porażką jest również cechą, która ma bardzo destrukcyjny wpływ na przedsiębiorcę i wszystkich w jego/jej otoczeniu. Może się objawiać obwinianiem siebie samego/samej albo co gorsze obwinianiem wszystkich innych, a w szczególności najbliższych. Może prowadzić do bezsenności, alkoholizmu, napadów złości, depresji, załamania nerwowego, a nawet samobójstwa. Biznes składa się z sukcesów i porażek. Trzeba nauczyć się cieszyć sukcesami oraz być zadowolonym z porażek, z których można wyciągać wnioski na przyszłość. Niestety, opanowanie tej umiejętności jest bardzo trudne.
Egoizm
Skupianie się tylko na własnych korzyściach, na generowaniu zysku za wszelką cenę i wszelkimi środkami to również cecha wielu przedsiębiorców. Myślą tylko o sobie. Krytykują za błędy, ale nie potrafią docenić za dobrze wykonaną pracę. Nie dzielą się z innymi, którzy pracowali na sukces. Dostrzegają tylko swoje potrzeby i swoje problemy, a każdy z pracowników ma za zadanie rozwiązywać te problemy i zaspokajać potrzeby przedsiębiorcy. Tacy ludzie, poprzez bardzo niski poziom empatii, nie dostrzegają problemów i potrzeb innych. Liczy się tylko rozwój firmy za wszelką cenę. A przecież firma to ludzie. To zespół pracowników i współpracowników składa się na wspólny sukces. Niektórym zajmuje wiele czasu aby to zrozumieć, inni nigdy tego nie rozumieją, a inni z kolei nie posiadają takiej cechy.
Podsumowanie
Przedsiębiorcy posiadają wiele cech pozytywnych, ale niestety mogą też posiadać niektóre z bardzo negatywnych, opisanych w tym artykule. Na szczęście, nad każdą z tych cech można pracować, aby przestała być szkodliwa dla przedsiębiorcy i osób w jego/jej otoczeniu. Ważna jest świadomość własnych słabości, samokrytyka i chęć zmiany.
Czy kiedykolwiek wprowadzałeś do swojego bloga elementy interaktywne lub nietypowe formy zaangażowania czytelników? Jeśli tak, to jakie były rezultaty i jakie wnioski wyciągnąłeś z tego eksperymentu?
Bloga zacząłem pisać w lipcu 2023 więc stosunkowo niedawno. Na razie skupiam się na tworzeniu treści i generowaniu większego ruchu. Jeśli masz jakieś ciekawe pomysły to chętnie dowiem się więcej 😉 Mam kilka pomysłów, które będę testować w niedalekiej przyszłości ale na razie nie chce o tym pisać bo wiąże się to z projektem, który niedługo planuje uruchomić na blogu. Pozdrawiam
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!
Dziękuję 😉