Prowadzenie działalności gospodarczej to wyzwanie. Wiąże się z koniecznością wzięcia na siebie odpowiedzialności za każdy aspekt biznesu. Jest to trudne, szczególnie na początku, gdy nowy przedsiębiorca nie ma jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Najwięcej firm upada w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Jak przetrwać pierwszy rok działalności gospodarczej?
„Rok 2023 nie był łaskawy dla naszej rodzimej gospodarki. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 4701 polskich przedsiębiorstw ogłosiło upadłość.” źródło: Infor
Moją karierę zacząłem od otwarcia działalności gospodarczej. Od wielu lat tworzę i współtworzę firmy w różnych branżach. Do pierwszej pracy – aby zobaczyć jak to jest na etacie – poszedłem w wieku 30 lat. Jednocześnie kontynuowałem dalej prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Dla mnie praca na etacie jest o wiele bardziej stresująca niż praca nad własną firmą.
Pomimo tego jak bardzo zachwalam tworzenie własnej firmy, aż 80% z nich upada w pierwszych 12 miesiącach. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje mi się, że powodem jest brak konkretnego planu i wewnętrzna blokada przed przejęciem pełnej odpowiedzialności za to, co się dzieje. W końcu na etacie, nie ważne co by się działo, pensja i tak przyjdzie na konto. To ktoś inny bierze za to odpowiedzialność.
Spis treści
- Jak przetrwać pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej?
- Nie rezygnuj z pracy tak długo, jak to możliwe
- Trzymaj niskie koszty
- Zdecyduj co dokładnie zamierzasz oferować klientom
- Przeanalizuj dokładnie konkurencję i zweryfikuj swoją ofertę
- Ustal kto jest Twoim klientem i jak do niego dotrzesz
- Znajdź dobrego księgowego i prawnika
- Zatrudniaj pracowników dopiero wtedy, kiedy Cię na nich stać
- Przez pierwsze 12 miesięcy nie wypłacaj pieniędzy z firmy, jeśli na wszystko Ci starcza
- 80% czasu poświęcaj na sprzedaż, a pozostałe 20% na wszystko inne
Jak przetrwać pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej?
W oparciu o swoje osobiste doświadczenia, sukcesy i spektakularne porażki, utworzyłem listę wskazówek, które mogą zwiększyć szanse na przetrwanie pierwszego roku prowadzenia działalności gospodarczej.
Nie rezygnuj z pracy tak długo, jak to możliwe
Posiadasz pracę i zamierzasz ją rzucić, aby otworzyć własny biznes? Nie rób tego. Nawet jeśli nienawidzisz swojego szefa, masz dosyć na samą myśl, że kolejny dzień musisz pracować w tej konkretnej firmie – nie rezygnuj z pracy. Znajdź inną, ale nie pozbawiaj się stałego i pewnego dochodu tak długo, jak to możliwe.
Dlaczego?
Stały i pewny dochód wyeliminuje stres o to, czy będziesz mieć za co żyć. Działalność nie będzie przynosić dochodów natychmiast. Na to potrzeba czasu. A na ten czas potrzebujesz pieniędzy. Rzucenie się na głęboką wodę i zrezygnowanie z pracy, aby zacząć budować firmę całkowicie od zera, może Ci się udać. Możesz też wpakować się w paraliżujący stres o Twoją sytuacje materialną, który będzie blokować rozwój firmy i doprowadzi Cię do załamania nerwowego i finansowej katastrofy.
Dlatego lepiej pracuj na etacie tak długo, aż działalność gospodarcza nie zapewni Ci przynajmniej tyle dochodu, aby pokryć stałe miesięczne zobowiązania.
Trzymaj niskie koszty
Na początku prowadzenia firmy nie potrzebujesz BMW w leasingu, iPhona i MacBooka Pro. Nie potrzebujesz designerskich teczek z logiem firmy dla klientów. Nie potrzebujesz zlecać opracowania strony internetowej agencji marketingowej. Nie potrzebujesz też ekspresu do kawy dla klientów ani wody w dystrybutorze na abonament. Nie potrzebujesz nawet biura. Na początku wystarczy Ci plan, telefon, e-mail i zapał do pracy.
Te wszystkie „gadżety” wymienione na początku to niepotrzebne rzeczy, których pragną nowi przedsiębiorcy. Oczywiście, że to przyjemne jest je posiadać – tylko wtedy, kiedy Cię na nie stać. Dopóki firma nie generuje wystarczającego przychodu aby inwestować w zabawki, zakupy te będą powiększać comiesięczny minus i generować coraz większy dług. Znalezienie się w takiej sytuacji już na starcie jest demotywujące.
Na wszystko przyjdzie czas. Trzeba być cierpliwym i najpierw maksymalnie skupić się na generowaniu przychodów.
Zdecyduj, co dokładnie zamierzasz oferować klientom
Jednym z moich największych błędów w tworzeniu firmy była sytuacja, w której nie miałem jasno sprecyzowanej oferty. Zdecydowałem, że będą to usługi bardzo dedykowane i w zależności od tego, co klient będzie potrzebować, ja to załatwię. Firma się rozwijała, ale to było życie z miesiąca na miesiąc. Każdego miesiąca trzeba było szukać klientów od początku, bo ten model biznesowy był całkowicie nierozwojowy.
Jako właściciel mogłem sprzedać wszystko, ale budowa zespołu sprzedażowego była wręcz niemożliwa. Niemożliwe było jasne określenie co i na jakich zasadach jest sprzedawane.
Dlatego zanim podejmiesz decyzję o otwarciu własnej działalności gospodarczej zastanów się co, za ile i na jakich zasadach zamierzasz oferować klientom.
Może Cię zainteresować: 10 pomysłów na biznes z domu w 2024
Przeanalizuj dokładnie konkurencję i zweryfikuj swoją ofertę
Początkującym przedsiębiorcom często wydaje się, że będą sprzedawać coś konkretnego za tyle, za ile „czują, że powinni” to sprzedawać. Jednak w biznesie liczą się dane i fakty. Może okazać się na starcie, że Twoja firma wcale nie będzie tak bardzo dochodowa, bo to, co oferujesz, konkurencja oferuje znacznie taniej i w lepszej jakości. W dodatku istnieją dłużej, mają portfolio i mnóstwo pozytywnych opinii, a Ty nie masz żadnych, bo zaczynasz.
Może Cię zainteresować: Analiza konkurencji – dowiedz się jak to zrobić dobrze
Wtedy trzeba będzie ponownie przeanalizować ofertę i wprowadzić zmiany w założeniach. Konsumenci są dziś bardzo świadomi. Często przed zakupem szukają wielu informacji dotyczących tego, co chcą kupić.
Jeśli pojawi się pytanie „Dlaczego mam kupić od Ciebie skoro konkurencja, która ma o wiele więcej referencji zrobi dla mnie to samo taniej?” to musisz umieć na to pytanie odpowiedzieć. Żeby było jasne, nie sugeruję tutaj, aby Twoja oferta była jak najtańsza. Od dawna wiadomo, że konkurowanie ceną nie jest najlepszym pomysłem. Chodzi o to, aby Twoja oferta cenowa była w przedziale cen rynkowych i nie odstawała od nich znacznie.
Ustal kto jest Twoim klientem i jak do niego dotrzesz
Zanim zaczniesz sprzedawać swoje produkty/usługi musisz jasno określić komu będziesz je sprzedawać. Kto dokładnie jest Twoim klientem, a kto z pewnością nim nie jest? Czy jest to klient indywidualny czy firma? Jakie konkretnie ma problemy, które Twój produkt/usługa rozwiązuje?
To wszystko jest kluczowe przed rozpoczęciem sprzedaży. Bez jasności co do tego, kto jest klientem, możesz docierać do niewłaściwych osób, które będą kompletnie niezainteresowane. To z kolei spowoduje, że uznasz, że nikt Twojego produktu/usługi nie potrzebuje lub, co gorsza, stwierdzisz, że się do niczego nie nadajesz, a to mocno negatywnie wpłynie na Twoje poczucie własnej wartości i stworzy mocną blokadę przed próbowaniem dalej.
Może Cię zainteresować: Jak pozyskać klientów – 7 najlepszych sposobów i Jak rozkręcić nową firmę
Znajdź dobrego księgowego i prawnika
Kwestie księgowe i prawne są często bagatelizowane przez początkujących przedsiębiorców. Nie rozumieją oni jeszcze, że w razie zaniedbań księgowo prawnych nikogo nie będzie obchodzić, że „nie wiedzieli, że trzeba tak robić”.
Nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego mocno rekomenduję, aby na początku prowadzenia działalności nie tylko znaleźć dobrego prawnika i księgowego, ale też zapłacić im za konsultacje księgowo prawne.
Na początku prowadzenia działalności nie będziesz potrzebować stałej współpracy z prawnikiem. Natomiast warto zapłacić za konsultacje, aby dowiedzieć się jakie aspekty prawne należy zabezpieczyć, a przede wszystkim zapłacić za opracowanie zgodnych z aktualnymi przepisami umów z klientami, pracownikami oraz dostawcami usług. Lepiej wydać na początku na konsultacje, niż na późniejsze kary lub straty spowodowane zaniedbaniem aspektów prawnych.
Przy wyborze księgowego zadbaj o to, aby księgowy świadczył również stałe doradztwo podatkowe i ponosił odpowiedzialność za zaniedbania. Ustal czy posiada opłacone ubezpieczenie od popełnianych błędów. Najgorsze, co można zrobić, to wybrać księgowego, który po prostu będzie księgować dokumenty. Dobry księgowy powinien doradzić najlepszą formę działalności gospodarczej, odpowiedni rodzaj opodatkowania i wskazówki, które pomogą przedsiębiorcy nie tylko zaoszczędzić na podatkach, ale też uniknąć nieprzyjemności w sytuacji kontroli z ZUS lub US.
Zatrudniaj pracowników dopiero wtedy, kiedy Cię na nich stać
Przez pierwsze 12 miesięcy staraj się wszystko co tylko możliwe robić samodzielnie i trzymać niskie koszty. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pracownika do pomocy, ale Cię na niego nie stać, to prawdopodobnie jest problem z Twoją organizacją czasu i zarządzaniem zadaniami. Zatrudnienie pracownika nie rozwiąże tego problemu a tylko go pogłębi.
Pracownik jest zobowiązaniem, które co miesiąc trzeba będzie regulować. Jeśli nie masz zapewnionego finansowania na to, aby opłacić pracę człowieka – nie zatrudniaj.
Najlepiej odłożyć na kilka miesięcy wynagrodzeń takiego pracownika lub zapewnić stałe wpływy na pokrycie tego wynagrodzenia. W innym wypadku zatrudnienie człowieka do pomocy wywoła dwa bardzo negatywne skutki. Pierwszy to rosnące długi, a drugi to negatywne opinie w internecie z tytułu nieregulowania w terminie zobowiązań wobec pracownika.
Przez pierwsze 12 miesięcy nie wypłacaj pieniędzy z firmy jeśli na wszystko Ci starcza
Tutaj wracamy do punktu dotyczącego pracy na etacie tak długo, jak to możliwe. Budowanie firmy w trakcie pracy na etacie ma tę korzyść, że nie musisz wypłacać pieniędzy z konta firmowego. Oczywiście pod warunkiem, że sytuacja finansowa Cię do tego nie zmusza. W dzisiejszych czasach wysokiej inflacji i stóp procentowych bywa różnie.
Jeśli jednak otrzymywane wynagrodzenie z etatu pozwala na pokrycie wszelkich Twoich zobowiązań, nie wypłacaj pieniędzy z konta firmowego przez pierwsze 12 miesięcy. Odłóż tak dużo, jak to możliwe. Pieniądze na koncie po 12 miesiącach dadzą Ci poczucie spokoju i wiatr w żagle w kolejnych miesiącach. Dzięki tym pieniądzom będziesz mógł/mogła inwestować w rozwój firmy, a kolejne 12 miesięcy będą dużo łatwiejsze.
80% czasu poświęcaj na sprzedaż, a pozostałe 20% na wszystko inne
Przez pierwsze 12 miesięcy skupiaj się w 80% na pozyskiwaniu nowych klientów. Każdego dnia szukaj nowych klientów. Klienci przynoszą do firmy pieniądze. Pieniądze pomagają firmie zatrudniać ludzi, inwestować i rozwijać się. Zapomnij o wszystkim innym.
Przez pierwsze 12 miesięcy większość Twojego czasu powinna zajmować sprzedaż. Po dostarczeniu towaru/usługi zbieraj pozytywne referencje. Proś o polecenia. To najlepszy sposób na to, aby z rozpędem wjechać w kolejne 12 miesięcy i skupić się na rozwoju kolejnych aspektów działalności gospodarczej. Chociażby takich, jak optymalizacja wewnętrznych procesów biznesowych i podnoszenie jakości obsługi klienta.